Bebeklere İlikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır ve Bebeklere Faydaları Nelerdir?

İlikli Kemik Suyu

Bebekler için bir vitamin deposu olan ilikli kemik suyu, bebeklerin katı gıdaya geçtikleri dönemde tüketebilecekleri bir yemektir. Vitamin ve mineral oranı yüksek olan ilikli kemik suyunun özellikle bebekler için pek çok faydası bulunuyor. Bebeğinizin gelişimine katkıda bulunmak adına ilikli kemikli suyunu, 7. ya da 8. aydan sonra bebeğinize verebilmeniz mümkün. Protein, kolajen, prolin ve glutamin gibi birçok faydalı madde içeren ve içerisinde yer alan aminoasitler ve antienflamatuar özellikler sayesinde ilikli kemik suyunun, bebeklerde bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, sindirim sistemlerini geliştirdiğini, sağlıklı kemik ve dişler inşa ettiğini ve hafızalarını kuvvetlendirdiğini bilmelisiniz.

Bebeklere verilen tüm besinler gibi ilikli kemik suyunda da amaç hem annenin hem de bebeğin sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlamak. Bu anlamda bebeğinize ilikli kemik suyunu, başlarda azar azar verebilirsiniz. Ek gıdaya geçiş döneminde anne sütünün hala önemi olsa da bebeğinizin gelişimine katkı sağlamak için ilikli kemik suyunu bu dönemde kesinlikle tüketmelisiniz. Peki bebeklere ilikli kemik suyu nasıl yapılır? Kemik suyunun bebeklere faydaları nelerdir? Bebeklere kemik suyu ne zaman verilir? İşte bu ve daha fazla soruların yanıtı bu yazımızda...

Bebeklere Kemik Suyu Ne Zaman Verilir?

Bebeklere ilk 6 ay boyunca anne sütünden başka herhangi bir besin verilmemesi gerekiyor. Zaten anne sütü bebeklerin ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri karşılıyor. Ayrıca anne sütünün sindirim sistemi de oldukça kolay olduğu için böylece anne sütü, bebeklerin gelişmemiş olan sindirim sistemine de yük olmamış oluyor. Fakat 6. aydan sonra anne sütü artık bebeğin ihtiyacını karşılayamaz hale gelir ve yetersiz kalır. Böylelikle 6. ayı dolduran bir bebeğin ek gıdaya geçilmesi önerilir ve bu dönemde genellikle meyve suyu, yoğurt, sebze püresi ve mama gibi sindirimi kolay ve alerji potansiyeli düşük besinler tercih edilir. 7. ve 8. aylarda ise et tüketimine başlanıldığı için çorbalara et ilave etmeye başlayabilirsiniz. Bunun dışında ilikli kemik suyunu da bu aylarda bebeğinize verebilirsiniz. Peki bebeklere verdiğiniz kemik suyu danadan mı kuzudan mı olmalı? Uzmanlar kuzu gibi küçükbaş hayvanların, dana  gibi büyükbaş hayvanlara göre daha az yabancı madde ve ilaca maruz kaldıklarını söylüyor ve kuzu etini tavsiye ediyor.

Bebeklere İlikli Kemik Suyu Vermenin Zararı Var mı? 

Bebeklere kemik suyu vermenin tabii ki de bir zararı yok. Aksine kemik suyunun yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok faydası bulunuyor. Ancak yine de dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. Et suyu veya kemik suyunu bebeğinize verirken, etin kendisi yerine sadece suyunu vermemeniz gerektiğini belirtelim. Çünkü asıl bebeğe faydası olan şeyin ta kendisi ettir. Ayrıca kemik alırken de iliğinin fazla olmasına özen göstermeniz gerektiğini söyleyelim. Kemik ne kadar ilikli olursa yaptığınız çorba da bir o kadar faydalı olacaktır. Bebeğinizin vücudu için faydalı olan protein buradan sağlandığı için, kemik suyu çorbasını hazırlarken içerisine minik parçalar halinde etten de koymanız gerekiyor.

Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bir konu daha var ki o da aşırıya kaçılmamasıdır. Faydalı olduğunu düşünüp kemik suyunu çokça kez verirseniz, bebeğinizin kalp ve damar sağlığını etkileyebileceğini ve erken yaşta kolesterole neden olabileceğini belirtelim. Son olarak eti, kıyma ya da püre şeklinde hazırlarsanız sebze pürelerine de ekleyebileceğinizi ve çok daha besleyici bir tarif olacağını bilmelisiniz. Bahsettiğimiz gibi bebeğinize sadece kemik suyu yerine, kemik suyundan yapılmış çorba ya da yemekler vermeniz bebeğiniz için çok daha besleyici olacaktır.

Bebeklere İlikli Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ek gıdaya geçiş döneminde bebeğe hazırlanan yemeklerde ilikli kemik suyunu kullanmanız, yemeklerin besleyiciliğini artırdığı gibi bebeğinizin damak tadının gelişmesine katkı sağlar ve hayatının geri kalan döneminde güçlü bir kemik yapısı olmasına da yardımcı olur. Nitekim yukarıda da bahsettiğimiz gibi kuzu etini kaynatıp iliğini çıkararak bebeğinizin yemeklerine karıştırmanız çok daha faydalı olacaktır. Hem demir hem de mineral açısından oldukça zengin olan ilikli kemik suyunun, aynı zamanda vitamin, protein ve kolajen içermesi de cabası.

Bunların yanı sıra kemik suyunun hafızayı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, büyüme hormonlarının salgılanmasını ve sindirim sisteminin gelişmesine katkı sağladığını, kış aylarında tüketildiğinde mikroplarla savaşmaya yardımcı olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca kemiklerin güçlenmesine ve zayıf kıkırdakların kuvvetlenmesine, saçların, tırnakların ve cildi olumlu etkilediğine ve uykusuzluk problemlerine iyi geldiğini de söylemeliyiz.

Bebeklere İlikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır? 

İlikli kemik suyunu yaparken öncelikle dikkat etmeniz gereken iki şey bulunuyor. İlki hayvanın sağlıklı olmasıdır. İkincisi ise kemik suyunun en az 12 saat boyunca kaynatılmasıdır. Özellikle kemikleri bir gece önceden tuzlu suda bekleterek kanlardan iyice arınmasını sağlamalısınız. Eğer bu işlemi yapmak istemezseniz, şu yolu da deneyebilirsiniz. Kemikleri yıkadıktan sonra 15 dakika boyunca kaynatabilir ve suyunu dökerek temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece pıhtı, kan ve irin gibi maddeleri kemikten temizlemiş olacaksınız. Temizleme işlemini bitirdikten sonra ise kemikleri bir düdüklü tencereye koymalı ve üstünü 2-3 parmak geçecek şekilde su koymalısınız. Bu sayede de kaynatma işlemine başlamış olacaksınız. 12 saat boyunca kemiği kısık ateşte sabit bir sıcaklıkta pişirmeniz gerekiyor. Böylelikle ilik iyice işlenip vitaminini suya bırakmış olacak. Ayrıca fazla buharlaşmayı önlemek adına tencerenin kapağını kapatmalı ve ara sıra tencerenin kapağını açarak biriken köpükleri almalısınız. Kaynama işlemi bittikten sonra suyunu süzerek soğutmalısınız. Ardından bulyon şeklinde yemeklerde tüketebilirsiniz.

İlikli Kemik Suyu Nasıl Saklanır? 

Bebekler için hazırladığımız ilikli kemik suyunun bir diğer merak edilen sorusu da nasıl saklanıldığıdır. Hazırlanan kemik sularını ister dondurun ister buzdolabında vakumlama yöntemi ile saklayın. Tercih sizin! Ancak genel olarak daha uzun ömürlü olması adına dondurulduğunun altını çizelim. Ayrıca bu ikisi dışında daha pek çok saklama yönteminin de olduğunu söyleyelim. Örneğin kemik sularını kağıt bardaklara doldurarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Buzdolabı poşetlerini bir kaşık düğüm yöntemi kullanarak da dondurabileceğinizi belirtelim. Bunun için büyük boy buzdolabı poşetinin içine kepçe yardımıyla kemik suyunu koymalı ve havasını alarak düğüm atmalısınız. Ardından tekrar poşet tamamen dolana kadar bu yönteme devam edebilirsiniz. Unutmadan, büyük boy buzdolabı poşeti yaklaşık olarak 6 kepçe alır ve kullanmak istediğiniz zaman düğüm yerlerinden kesip çözülmesini bekleyebilirsiniz.

Bunların dışında buz tablası gözlerini doldurarak da ilikli kemik suyunu dondurabilirsiniz. Başka bir öneri olarak, normal market poşetlerini temizlediğinizden emin olarak yine bir kaşık bir düğüm yöntemi ile dondurabilirsiniz. Ayrıca marketlerden satın alabileceğiniz hazır 10'lu buz torbalarına da ilikli kemik suyu için kullanmanız mümkün. Eğer dondurmadan hazırda bulundurmak isterseniz, küçük cam kavanozlara sıcak haldeyken doldurup kapağını iyice sıkmalı ve sonradan ters çevirerek soğumaya bırakmalısınız. Böylece vakum halinde saklamış olacaksınız. Zaten bu yöntemi domates konservesinden hatırlayacaksınız. :)

Bebekler İçin İlikli Kemik Suyu Çorbası Tarifi 

Ek gıdaya geçiş döneminde hem pratik hem de oldukça besleyici bir tarif olan kemik suyu çorbasının ilk olarak malzemelerini sıralayalım;

  • Birkaç parça ilikli kemik
  • 1 adet havuç
  • 1 adet küçük patates
  • 1-2 adet brokoli
  • 3-5 yaprak ıspanak
  • 1 adet soğan
  • 1 diş sarımsak
  • Yarın çay bardağı şehriye
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tutam tuz

Malzemeleri sıraladık, hemen yapılışından da bahsedelim. Öncelikle kemikleri yukarıda tarif ettiğimiz gibi hazırlayalım. Ardından sebzeleri doğrayalım ve haşlamak üzere bir tencereye alalım. Şehriyeyi sebzelerin üzerine ilave edelim ve kemik suyu piştikten sonra süzerek iliklerle beraber sebzelerin olduğu tencereye ekleyelim. Sebzeler yumuşayana kadar kaynatalım. Daha sonra isterseniz tüm malzemeyi blenderdan ya da süzgeçten geçirebilirsiniz. Eğer çorbanın kıvamı çok koyu olduysa, yavaş yavaş kaynar su ekleyebilirsiniz. Kaynar su eklediğiniz için biraz daha kaynatmayı unutmayın. Son olarak tuz ve zeytinyağını ekleyelim.

Etiketler: Bebeklere İlikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır ve Bebeklere Faydaları Nelerdir?
Nisan 09, 2021
Listeye dön