Çocuklar İçin En İyi Oyuncaklar

Her yaşa uygun oyuncak

En iYi oyuncaklar

Çocuklar için oyuncakların değeri oldukça büyüktür. Onlara özel olarak üretildikleri için, albenileri bir hayli yüksek olan oyuncaklar arasında seçim yapmak kolay olmayabilir. Ebeveynler ise oyuncak konusunda iki şeye önem verir. Biri çocukları eğlendirmesi diğeri de öğretmesidir. Aslında, doğru oyuncak seçimi yaparak çocuklara binlerce yarar sağlamak mümkündür. Ancak çocuklar için en iyi oyuncaklar hangisidir ve doğru oyuncak seçimi nasıl yapılır? Bu soruların yanıtları ve daha fazlası için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Her yaştaki çocuklar için en iyi oyuncaklar

Çocuğunuzun hayal gücünü genişletmek, empati kurmasına destek olmak ve onu eğitmek için oyuncaklar arıyorsanız, en doğru adrestesiniz! Her yaştaki çocuklar için en iyi oyuncakları kolayca seçmeniz için sitemizi kategorize ettik. Bununla birlikte erkek çocuk oyuncakları, bebek oyuncakları ve eğitici oyuncaklar şeklinde sizler için düzenlediğimiz kategorilerden ürün seçip oyuncak siparişi vermek oldukça kolay. Hızlı ve kolay sipariş verebilmeniz adına her şeyi en ince detaylı olarak düşünüyor ve en doğru olanı uyguluyoruz. Bunu da belirtmek isteriz.

Sitemizde alışveriş yapmanın ve oyuncak seçiminin kolaylığını belirttik. Şimdi de her yaştaki çocukların birlikte oynayabileceği ya da ömür boyu sağlam kalabilecek yapıya sahip olanları sizler için listeliyoruz. Bu oyuncak seçeneklerine göz atıp çocuğunuza uygun olanı kolayca seçebilirsiniz.

her yaşa uygun en iyi oyuncak

Ahşap Oyuncaklar

Ahşap oyuncaklar hem her yaşa uygun hem de ömürlük oyuncaklardır. Bu nedenle bir kere alıp yüzlerce kez oynanabilirler. Yalnızca bakmanız gereken detaylar vardır. Bunlar;

 • Sivri ya da keskin köşeleri olmaması.
 • Küçük parçalar içermemesi.

Çocuğunuzun yaşı büyükse küçük parçalara sahip de olsa çocuğunuza zarar gelmez. Ancak küçük yaştaki çocuklar için yukarıdaki özelliklere dikkat edilmesi gerekir. Başlık olarak her yaştaki çocuklar için uygun olarak belirttiğimiz gibi ahşap oyuncaklar küçük büyük herkesin oynayabileceği ve kafa karıştırmayan oyuncaklardır.

Ahşap oyuncaklar basittir. Bu nedenle çocuğunuzun kafasını karıştırmaz ve basit oldukları için onlarla yüzlerce oyun oynanabilir. Bu da çocukların hayal dünyasını genişletmek, anlamına gelir. Ayrıca doğal malzemeden yapıldığı için çocukların sağlığına zarar vermezler.

Ahşap oyuncaklar zekâ geliştirir. Çocuklar çok zekidir. Ancak bu zekiliği en etkili şekilde kullanmak ve onların becerilerini arttırmak adına oyun oynamaları gerekir. Anneler bunu çok iyi bilir. Ancak bazı anneler oyuncak seçerken sadece zekâ geliştirmeye yönelik ya da eğitici oyuncakları seçmeye çalışırlar. Bu hem doğru hem de yanlıştır. Çünkü oyuncak seçerken, bir yönden çocuğunuzun ilgisini kendine çekebilen ve onu eğlendirebilen çeşitlere bakmalısınız. Sadece akademik eğitimi baz alarak seçim yapmayıp, motor becerilerini de düşünmeniz gerekir.

Kostümler

Kostümler her yaştaki çocuklar için uygundur. Bakmanız gereken tek şey çocuğun bedenine uygun olup olmamasıdır. Gerisi kendiliğinden gelir ve kostüm ile oyun üretmenin keyfini çıkartmak kalır.

Çocukların sanat becerilerini ortaya çıkartmak için çok fazla düşünmeye gerek yok. Kahramanların, çizgi film karakterlerinin ve ünlü kişilerin kostümlerini alarak çocuğunuzla her gün farklı bir oyun sergileyebilirsiniz. Ayrıca daha birçok kostüm çeşidi bulunmaktadır. Meslek temalı, doğa temalı, hayvan temalı ve bunun gibi kategorilerde de aynı şekilde kostümler mevcut. Dilerseniz kendiniz dikebilir ve dilerseniz de satın alabilirsiniz. Tercih sizin!

yaşa göre oyuncak seçimi

Masa Oyunları

Masa oyunları bir aile için etkinlik demektir. Özellikle kötü hava şartları olduğu günlerde evde ne yapalım, sorusuna yanıt olarak masa oyunları oynamak, gelir. Üstelik fiyatları oldukça değişkendir. Her bütçeye uyan bir masa oyunu bulmak da mümkündür.

Yapbozlar

Her yaştaki çocuk için yapboz bulmak mümkündür. Bir diğer adı ile puzzle oyuncakları küçük ve büyük herkesin sevdiği yararlı oyuncaklardan biridir. Boş zaman değerlendirmek, hafızayı güçlendirmek ve ailece etkinlik yapmak için yapboz oynayabilirsiniz. Masa oyunları kategorisinde yer alsa da yapbozları ayrı olarak belirtmek istedik. Diğer puzzle yararları;

 • Zihinsel egzersiz yapmanızı sağlar.
 • Detaylara dikkat etmenizi teşvik eder ve göz yeteneğiniz artmış olur.
 • Üretime teşvik eder.
 • Stresi azaltmaya yardımcı olur.
 • Odaklanmanızı sağlar.

Dr. Susanne Jäggi liderliğindeki Michigan Üniversitesi'nden araştırmacılar, günde 25 dakika bulmaca ve bilmece çözmenin zekayı geliştirdiği ve 4 puan artırabileceğini belirtti .

Oyun hamurları

Oyun hamurlarını her yararlı kategori içerisine ekleyebilirim. Çünkü çocuklara olan faydaları yazmakla bitmez. Bunun için blog kısmımızda yer alan makalelere göz atabilirsiniz. Ayrıca burada kısaca belirtmek isteriz.

 • 2 yaşından itibaren büyük ve küçük yaştaki herkes oyun hamuru ile oynayabilir.
 • Motor gelişimlerine katkıda bulunur.
 • Hayal dünyalarını genişletir.
 • Çocukların birbiri ile iletişim kurmasını sağlar.
 • Çocuklarım gözlem yeteneklerini arttırır.
 • Çocuklar için sakinleştirici etkiye sahiptir.
 • Üretmeye teşvik eder.
 • Problem çözme yeteneklerini arttırır.

Peluş oyuncaklar

Peluş oyuncaklar her yaştaki çocuklar için uygundur. Bebekler dışında herkes bu tür oyuncaklarla oynayabilirler. Ayrıca sahip olduğu özellikler ile çocuklara birçok fayda sağlarlar. Bu faydalardan bazıları aşağıda belirtilmiştir.

 • Çocuklar peluş oyuncaklar ve bebeklerle genellikle evcilik oynamayı severler. Ayrıca tam olarak anlayamadıkları duygular yaşadıklarında empati kurabilmeleri adına evcilik oyunu onlara büyük katkı sağlar. Çünkü oyuncaklarıyla hareket etmeleri, duygularıyla başa çıkmayı öğrenmenin güvenli ve olumlu bir yoludur.
 • Konuşmayı yeni öğrenen çocuklar, yeni kelimeler kullanırken heyecanlanır ve sabırsızlanırlar. Bu yüzden peluş oyuncakları ile konuşunca dil gelişimleri olumlu yönde etkilenmeye başlar.
 • Çocuklar için sosyal becerilerin artması çok önemlidir. Çünkü büyüklere, küçüklere ve doğadaki diğer canlılara karşı nasıl davranmaları gerektiğini öğrenmeliler. Kardeşler, aile ve yeni arkadaşlarla olan ilişkiler, çocukların oyuncakları ile oynadıkları evcilik oyunlarından yararlanabilir. Hayali olarak yapılan konuşmalar yoluyla çocuklar, çevresindekiler tarafından gördükleri davranışları empati kurmayı ve uygulamayı öğrenirler.
 • Son olarak peluş oyuncaklar oldukça konforludur. Yatakta uyurken ve arabada seyahat ederken onları her yerde kullanabilirsiniz. Onlara sarılmak huzur verirken, başınızın altına koymak da yastıksız kalmamanızı sağlar.

Çocuklar için en iyi oyuncaklar, çocukların kendisi tarafından da üretilebilir. Bununla birlikte bir oyuncağı çok yönlü olarak da kullanabilirler. Böylece hem tutumlu hem de geniş bir hayâl dünyasına sahip olan çocuklar olarak büyürler. Onlar için her zaman en iyisini seçmek isteriz. Bu nedenle tekrar belirtmek isteriz ki, sadece eğitici yönlü değil ayrıyeten eğlenceye de önem vermelisiniz.

Çocuklar ile oynanılan en güzel oyunlar da daima ebeveynler yer alır. Sizin onlara göstereceğiniz beş dakikalık ilgi ile yüzlerce fayda sağlamak mümkün.

Etiketler: en iyi oyuncaklar
Ekim 07, 2021
Listeye dön