Kategoriler

 

Çıngırak ve Dişlik

Bebekler doğumlarıyla, anne karnından sonra keşfedilecek büyük bir kainatla karşılaşırlar. Kainatı ama önce dünya ve yaşadığı çevreyi keşfetmeye çalışırlar. Bu keşif doğuştan gelen refleksler vasıtasıyla olur.

Dokunma, işitme ve tat alma

Bebekler çevreyi tanımakta duyularının haricinde oyuncakları kullanır. Burada en büyük yardımcıları çıngırak ve dişlik olur. Sağlıklı bir bebek önce seslere tepki verir. Anne karnında duyma refleksi bebeğin gelişimiyle başlar doğumdan sonra zirveye ulaşır.

Artık açık alanda annesinin sesi dışındaki seslerin de varlığını algılar bunlar arasında ki farklılığı anlamaya başlar. Sonrasında sesini duyduğu şeye daha yakın olmak ona dokunmak hatta sahip olmak ister. Dokunduğu şeyin özelliklerini anlamak daha yakından tanımak için azına alıp belki tadını keşfetmek ister.

Çıngırak Ve Dişlik ile İlk Tanışma

Bebekler ilk bir iki hafta sadece sese ve kokulara duyarlıdırlar. Gözlerde ki görme daha sonra netlik kazanmaya başlar. Belli bir mesafeden sonrasını göremezler. O yüzden sesler onları çok etkiler. Ani gelen sese aşırı hassas davranırlar. Çıngırak işte tam bu dönemlerde hayatlarına girer.

Ebeveynler şekilde huzursuzlanan bebeği çıngırağın tıkırtısıyla sakinleştirmeye çalışırlar. Aslında bu aşamada çok önemli bir şeyleri de farkedebilirler. Bebek, işitiyor mu? Uyaranlara tepki verebiliyor mu? Bu çok basit gibi gözüken oyuncağın aslında aileler için doktorların kullandığı steteskoptan farkı yoktur. Daha ileri haftalarda ise gözler net görmeye başladığında ilkel göz muayene aracıdır. Tek parçayı, bütünü, hatta sesin geldiği objeyi görebiliyor mu?

Sağlıklı olan bebeğimiz artık biraz büyümüş tutma refleksi de gelişmiş artık her bulduğunu ağzına sokarak başka bir tanıma yöntemine girişir. Tat alma aslında çıngırak bu işlevi tam yerine getirmez. Ama bebek inatla azına sokmak ister. Artık bebeğin damağı da hassaslaşmış inci dişlerin çıkma zamanı gelmiştir. Dişlik kullanımının zamanı gelmiştir. Bundan sonra Minibo çıngırak dişlik bebeğin ayrılmaz parçasıdır.

 Çıngırak bebeği eğlendirirken dişlik bebeğin kaşınan damağını rahatlatır.

Çıngırak Ve Dişlik Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Öncelikle çıngırak ve dişliğin ambalajı kontrol edilmeli, üretici firma gerekli sağlık izin ve sertifikaları almış mı? bakılmalı. Ambalajda yırtık üründe hasar olmamalı. Çıngırak ve dişlik sağlığa zararlı kanserojen boya ve plastik içermemelidir.

Doğaya, çevreye, insan sağlığına duyarlı maddelerden imal edilmiş olmalı. Çünkü bebek bunları devamlı ağına sokacağı için bebek sağlığı korunmalı. Tasarımları yumuşak hatlı olmalı sivri köşeli olmamalı (örnek: Kanz ilk anahtarım, Baby Clementony Baykuş Çıngırak).

Bebeğin dikkatini çekmek için en canlı renkler kullanılmış olmalı (örnek: Kiki İlk Çıngırağım). Görüntü itibariyle de bebekte korku veya irkinti yaratmamalı mümkünse en sade ve sevimli olmalı. Tıpkı Kanz Sevimli Tırtıl Çıngırak, Sevimli Yunus Çıngırak ürünlerinde olduğu gibi. Dişlik LC Diş Kaşıyıcı Kaplumbağa , Babyzz Diş Kaşıyıcı Kaplumbağ modelleri gibi daha yumuşak sağlıklı silikon bir malzemeden yapılmış olmalıdır.

Bazı çıngırak türleri dişlik özelliği de taşır bunlar hem ses çıkarmak hem de diş kaşımak için uygun tasarlanmışlardır Bunlara örnek olarak da Kanz Meyve Dişlik Çıngırak ürününü verebiliriz. Dişlik ve çıngırak ergonomik olmalı kolay tutula bilinir olmalı (örnek: Babycim Şirin Kurbağa Çıngırağım, Kanz Eğlenceli Çıngırak Setim).

Çıngırak ve Dişlik ile Bilmemiz Gerekenler

Çıngırak ve dişlik bebeğin özel eşyalarıdır, şahsidir. Hiç kimseyle ortak kullanıma uygun değildir. Eğer bu kurala ve temizliğine dikkat edilmezse birçok hastalığa sebep olabilir.

Sık sık yıkanmalı ve temiz olduğuna emin olunmadan bebeğe verilmemelidir. Ürün temizlenmesi esnasında sadece beyaz sabun ile yıkanıp bolca durulanmalıdır. Aşındırıcı ve kokulu maddelerle yıkanmamalıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR