Filtreleme
Kategoriler

Zeka Geliştirici Eğitici oyuncaklar

Çocuk, bebek ve yetişkinler için eğitici oyuncak ihtiyacınız varsa kaliteli ve markalı ürünler ile karşınızdayız. Aradığınız ürünü en ucuza satın almak için Otoys’u seçin.  Puzzle, ahşap oyuncak, peluş ve daha çok fazla zekâ gelişimini destekleyen ürüne sahibiz. Hayal dünyalarını genişletmek, yaratıcılığa teşvik etmek, motor becerilerini desteklemek isteyenler için en kolay alışveriş imkanını sunmaktayız.

Çocuklar her ebeveyn için en kıymetli hazineleridir. Hazinelerinin her aşamada gelişip büyüdüklerini görmek, anne ve babalar için paha biçilemez. Özellikle oyun oynarken onları mutlu görmenin tarifi hiçbir yerde bulunamaz.  Her ebeveyn oyun oynarken zeka geliştiren ve mutlu eden oyuncakları tercih etmek isterler. Ahşap oyuncaklar, oyun hamurları, eğitici bloklar ve çocuk puzzle gibi birçok eğlendirirken mutlu eden oyuncak türü vardır.

 

Oyunlar, çocukların eğitim ve kişilik gelişimlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Çocukların birçok fiziksel ve kişisel becerileri, bu oyunlar sayesinde farkında olmadan kazanılır. Eğitici oyunlar ile çocukların zihinsel olarak gelişimleri desteklenebilmektedir. Web sitemizde bu oyuncaklara ait pek çok ürün çeşidini en kaliteli ve en uygun maliyete bulabilirsiniz.

Eğitici Oyuncaklar

Çocukların gelişimlerinde oyunların; psiko-motor, duygusal, sosyal ve zihinsel gelişimleri bakımından büyük bir öneme sahip olduğu bilinmektedir. Özellikle eğitici oyun türlerinin küçüklükten deneyimlenmesinin insan hayatına önemli bir etkisi vardır.

Oyunların zihinsel gelişimi bakımından en önemli etkisi, çocuğun daha analitik düşünebilmesine olanak sağlıyor olmasıdır. Eğitici oyuncakların kullanılmasıyla zihinsel açıdan gelişen çocuklar aynı zamanda kas gücünün de gelişmesini sağlamaktadır.

Okul Öncesi Çocuklar İçin Eğitici Oyunlarının Etkileri

Eğitici oyuncaklar okul öncesi yaş grubunda belirli bir plan etrafında sistematik bir şekilde oyun oynarken öğrenmeyi sağlayan oyunlardır. Bahsedilen bu eğitici oyunlar çocukların beyin ve kas arasındaki iletişimini güçlendirerek motor nöronlarının daha iyi çalışmasını sağlamaktadır.

Okul öncesi çocuklar için doğru seçilmiş oyuncaklar onların çevreye uyum sağlamasını destekleyerek içine kapanık bir birey yerine öz güvenli olarak yetişmesine olanak sağlamaktadır. Eğitici oyuncakların kullanılmasıyla çocukların enerji birikimlerini sadece kas gücü olarak değil aynı zamanda beyin gücünü kullanarak da dışarı atmalarını sağlamaktadır.

 Eğitici Oyuncak Türleri

 • Blok: Şekil-boyut aynı, legolar, Jenga ve şekil-boyut farklı,
 • Yapboz: Hayvan figürlü, insan figürlü, harita figürlü, geometrik şekiller, doğa figürlü ve tangram,
 • Kule Yapma: Kertikli bloklarla prizmatik kule, halkalarla konik kule, küplerle kule, dikdörtgen prizmalarla kule, denge kuleleri ve hanoi kuleleri.

Okul Öncesi Eğitici Oyuncaklar

Okul öncesi dönemi kapsayan psikoseksüel gelişim dönemleri ve bu gelişim süresinde tercih edilen oyuncaklar; eğitici olmalarının yanı sıra çeşit ve işlevlerinin de etkili olmalarıyla önemli bir yere sahiptir. Endüstriyel olarak eğitici oyuncaklar için yetiştirilen ağaçlar ile yapılan bu oyuncaklar doğal ve organik olmaktadırlar.

Eğitici oyuncaklar ahşap malzemenin doğal yollarla üretilmesi ve kolay şekil alabilmesi nedeni ile birçok alanda kullanılmasına sebep olmaktadır. Ahşap oyuncaklar doğal bir yoldan yapıldığı için çocuğun sağlığı açısından da uygun bir oyuncak modeline girmektedir.

Çocukların benlik oluşumu ve zihinsel gelişimleri büyük ölçüde tamamlanıp psikoseksüel gelişimi desteklemek adına söz konusu olan ahşap oyuncaklar doğal ve lifli yapıları ile çocukların gelişimlerine destek sağlamaktadır. Bazı eğitici ahşap oyuncaklar;

 • Ahşap oyuncak vasıtalar
 • Ahşap bloklar
 • Ahşap yapboz
 • Ahşap fırıldak
 • Ahşap sayı öğretme
 • Ahşap kukla
 • Ahşap kule yapma
 • Ahşap boncuk dizme
 • Ahşap mekân örneklendirme

Ahşap Kule Oyunları

Basit kurallara sahip olan ancak göründüğü kadar basit olmayan çocuğun matematiksel zekâsına destek sağlayan bir oyundur. 8 disk ve 3 kuleden meydana gelmektedir.

Oyunda temel amaç ters huni şeklindeki yapının bir kuleden diğer kuleye taşınmasını sağlamaktır. Toplamda hamle sayısı başarı derecesini belirlemektedir. Hanoi Kuleleri, okul öncesi yaş aralığında yoğunlukla tercih edilmektedir.

6-7 Yaş Eğitici Oyuncakları

Okul öncesi eğitici oyuncaklarda son dönem 6-7 yaş aralığıdır. Bu evreden sonra sadece eğlence değil aynı zamanda eğitici oyuncaklar da tercih edilmelidir. Çocuklar için okul öncesi son dönemlerinde eğitim süreçlerine destekleyici okul oyunlarına ilaveten evcilik, mutfak ve doktor muayene aletleri tercih edilebilmektedir.

Çocuklarda dil gelişimlerini destekleyici renkli tuşları olan piyanolar, öykü ve müzik kasetleri ve kuklalar tercih edilebilmektedir. Çocukların matematiğe hazırlanmalarını desteklemek için ise resimli ve sayı eşlemeli oyunlar (sayı kartları, domino, kızmabirader vb.) tercih edilebilir. Çocukların stratejik düşünmelerini geliştirmek için dama ve satranç da tercih edilebilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR