Kategoriler

Erkek Oyuncakları: Erkek Çocuk & Bebek Oyuncak Çeşitleri ve Fiyatları

Büyük fırsatlarla erkek çocuk oyuncakları Otoys’da! Lego, oyun hamuru, uzaktan kumandalı araba ve eğitici oyun setleri en uygun fiyatlarla sitemizde yer almaktadır. Oyuncak ihtiyaçlarınızı karşılamak istediğinizde bir tık uzağınızdayız. Uygun fiyat, cazip fırsatlar ve büyük kampanyaları kaçırmamak için bizi ziyaret edebilirsiniz. Sevilen ve popüler olan markalar, kaliteli oyuncaklar ve çok daha fazlası için bizi tercih edebilirsiniz.

Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri için oyuncaklar çok etkilidir. Bundan dolayı gelişi güzel alınmış oyuncaklar çocukların hayal dünyalarında olumsuz etkiler bırakabilir.  Daha bilinçli seçilmiş oyuncaklar ise çocukların gizli kalmış yeteneklerinin ortaya çıkmasını sağlar.  Çocukların ilgi alanlarına uygun oyuncak seçimi, dil gelişimi ve yaşına uygun olması, ince ve kaba motor becerilerinin gelişmesini etkiler. Yaşından daha küçük alınan oyuncaklar erken sıkılmaya ve ilgi azlığı gibi durumlara neden olabilir. Ayrıca daha ileri yaşlar için tasarlanan oyuncaklar alındığında özgüven eksikliği ve başarısızlık etkisi yapar. Bu nedenle çocuklarda yaşa uygun oyuncaklar almak çok önemlidir.

Oyuncak Seçimi Neleri Etkiler?

Örneğin üç tekerlekli bisiklet, tırmanma ve kaykay gibi oyuncaklar çocukların büyük kas gelişimini etkiler. Kalem, kâğıt, makas, boya, parçalı bulmaca gibi oyuncaklar da ince motor becerilerini geliştirmek için kullanılır. Ev eşyaları oyuncakları ise paylaşma duygusuna ve dışa dönük kişiliğin oluşmasına neden olur. Bez bebek, kukla, süs eşyaları düş kurma gelişimini destekler. Renkli çubuklar ve oyuncak saatler matematik yeteneğinin gelişmesinde faydası olur.

3 yaşın altında olan çocuklarda küçük parçaları yutma riskinin yüksek olduğu için dikkat edilmelidir. Boyası dökülen veya boya veren kumaş oyuncaklar alınmamalıdır. Genelde bütün oyuncaklar ile aynı anda oynanmamalıdır. Çocuğun ilgisi ne ise o oyuncaklar saklanmalı ve sıra ile verilmesi gereklidir. Örneğin erkek çocuğu için araba oyuncakları, ailelerin oyuncak seçimlerinde etkili olur. Bazen kız çocuklarının tercih ettiği oyuncaklarla erkek çocukların oynaması konusunda ebeveynler endişelenebilir. Fakat erkek çocuklarına kız çocuklarının oyuncaklarının yasaklanması da bazı problemler yaratabilir. Erkek çocukları için araba oyuncaklarının uzaktan kumandalı, kepçe, traktör, itfaiye, yarış arabaları, polis arabaları şeklinde çeşitleri bulunmaktadır. Bu arabalar, erkek çocuklarının hayal dünyalarının ve motor becerilerinin gelişmesinde destek sağlar. Çocuklar oyun oynarken kendini güvende hisseder. Bundan kaynaklanan olumlu olarak duygusal gelişime katkısı da olmaktadır. Erkek çocuk oyuncakları fiyatı ise bilinen ve güvenilir markaların ürettiği, kaliteli ve yaşa uygun olmasından dolayı farklılıklar gösterebilir. Kimyasal madde içermeyen, çocuğun yaşına uygun oyuncakların fiyatları da farklılıklar göstermektedir.

Örneğin elektronik araba oyuncakları çocukların tek başına oynamasını sağlar. Fakat bu durum çocuğun sosyalleşmesi açısından sıkıntı olur ve çocuğu kısıtlı olarak bulunduğu ortama hapsedebilir. Çocuğun yaratıcılığını geliştiren bir özelliği bulunmamaktadır.

Çocukların Oynadıkları Oyuncaklar Meslek Seçmede Etkili Olur mu?

Genelde çocukların oynadıkları oyuncaklar ve oyunlar ileride hangi mesleği seçecekleri yönünde ipuçları vermektedir. Örneğin, müzik eşyaları ile oynayan çocukların mantıksal, bedensel, matematiksel zekâ ile müzik zekâsı gelişmektedir. Bundan dolayı da yazarlık, müzisyenlik gibi alanlarda çalışacağı yönünde düşünce meydana gelir.

Oyun hamuru ile oynayan çocuklarda mimarlık, ressam gibi sanatsal veya çizimsel kabiliyete dayanacak iş bölümleri olabilir. Top oynayan çocuklarda sosyal iletişim, bedensel ve görsel zekânın geliştiği görülmekte olup ileride seçeceği mesleği etkilemektedir. Küçük oyuncaklar tercih edildiği zaman çocukların ince motor becerileri gelişir. Bu yüzden mimarlık veya organizasyon gibi mesleklere yönelme olabilir.

Oyuncak Seçimini Kim Yapmalıdır?

Bilinçsizce seçilerek alınan oyuncaklar kimi zaman çocuklar tarafından hoş karşılanmayabilir. Seçim yaparken çocuğunuzun yaşına uygun oyuncaklar seçmelisiniz. Oyuncak alırken cinsiyet ayrımı yapılmaması gerekmektedir. Kızların bebekle, erkeklerin arabayla oynaması gibi çocukların oyuncakları cinsiyetlere göre ayırması önlenmelidir. Çünkü her çocuk bu oyuncaklarla oynadıkları zaman farklı deneyim kazanır. Erkek çocuğu için oyuncak seçiminde ilk belirleyici aile olmaktadır. Bu yüzden ailelerin bilinçli olması gereklidir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR