Kategoriler

Yap-Boz

Puzzle ya da Türkçe adıyla yap-boz çocuklar başta olmak üzere her yaştan insanın tercih ettiği en temel oyunlardan biridir. Çocuklar açısından hem zevkli hem de eğitici olan yapboz, oyunun sahip olduğu küçük parçaların bir bütün haline getirilerek anlamlı bir görüntü oluşturma mantığına dayanır. Odaklanmanın lazım olduğu bu oyun, çocukların gelişim sürecine birçok katkı sağlar. Sadece çocukların değil yetişkinlerin de severek oynadığı yap-boz, ailece iyi vakit geçirmek için de mantıklı bir seçenektir. Parça sayısı, resim detayı, zorluk seviyesi gibi farklı seçenekleri ile çocukların eğlenerek öğrendiği oyunlardan biridir. 

Yap-Bozun Faydaları 

Çocukların bilişsel gelişimi için önemli oyuncaklardan biri olan yapbozun pek çok faydası vardır. Odaklanarak küçük parçaların birleştirilmesi çocukların dikkat seviyelerinin artmasına yardımcı olur. Dikkat eksikliklerini gidererek hafıza gelişimini destekler. Parçaların uyumlarının esas alındığı oyunda bir yandan da bütünü oluşturmak hedeflendiği için hem sağ hem de sol beyin çalıştırılır. Yaratıcılık ve analitik konular birlikte çözülmeye çalışılır.

Yap-bozun amacına uygun olarak bulunması gereken doğru parçalar sabrederek problemi çözebileceklerini fark etmelerini sağlar. Yap-bozları tamamlarken farklı renkleri, şekilleri, boyutları akılda tutmaya çalışmak da hafızasını geliştirir.

Ayrıca hedef odaklı çalışmaya başladıkça strateji geliştirebilirler.  Yalnızca belli yaşa gelmiş çocuklar için değil bebekler için de pek çok faydası bulunmaktadır. Örneğin parçaları büyük olan yap-bozlar bebeklerde kaba motor becerilerinin güçlenmesini sağlar. Ayrıca şekilleri tanıma ve sınıflandırmayı öğrenme, zihinsel gelişimlerine önemli katkı sağlar.  

Yap-Boz Türleri 

Çocukların bir problemle karşılaştıklarında nasıl akıl yürütmeleri gerektiğini ve mantıklı bir şekilde düşünmeyi öğreten yap-boz hem aileler hem de çocuklar için akla gelen ilk oyuncaklardandır. Ancak zamanla klasik şekillerinden sıyrılıp zamana ayak uydurarak pek çok yeniliğe sahip olmuştur. Örneğin Şehrin Blokları İtfaiye SetiŞehrin Blokları Polis Merkezi Seti ve Şehrin Blokları Müze Seti gibi temel faydalarının yanında meslekleri de çocuklara ilgi çekici bir şekilde öğretebilir hale gelmiştir.

Temel mantığını koruyarak küçük çocuklar için ahşap tarzda yap-bozlar da üretilmiştir. Ahşap Tutmalı İnşaat SetiAhşap Tutmalı Deniz CanlılarıAhşap Tutmalı Bahçe Aletleri ve Ahşap Tutmalı Kara ve Deniz Taşıtları gibi büyük parçalı, ayırt etmesi kolay ve oldukça öğretici setlere de sahiptir.

Modernize Edilmiş Yap-Bozlar

Klasik mantığını koruyarak üretimine devam edilen yap-bozlar da mevcuttur. Her kesimden insanın ilgisine uygun resimlerde ve karakterlerde üretilen bu yap-bozlar ailece eğlenceli ve verimli vakit geçirmek için güzel bir tercihtir. 1000 parça The Old Wood Mill Yap-boz500 parça Değirmen Yap-boz ve 500 Parça Göl Evi Yap-boz ve daha pek çok çeşidiyle, zorlayıcı gözüken ancak bir o kadar da insanı hırslandırarak eğlendiren çeşitleri de tercih edilmektedir. Bu hobiye sizler de dahil olmak isterseniz sitedeki Yap-boz kategorisini inceleyebilirsiniz. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR