Kategoriler

5 Yaş Çocuklar İçin Eğitici ve Zekâ Geliştirici Oyuncaklar

5 yaş çocuk oyuncakları Otoys’da sizleri bekliyor. İlkokula hazırlık için parmak kaslarının çalışmalarına destek veren motor becerilerini destekleyen yüzlerce oyuncak çeşidi ile karşınızdayız. Çocuğunuzu mutlu etmek ve bütçenizi yormamak için ürünlerimize göz atabilirsiniz. İndirimli ve uygun fiyatlı oyuncaklar için her zaman burada sizleri bekliyoruz.

Çocukların yaş ve gelişim özelliklerine uygun oyuncak seçimi yapmak oldukça önemli bir husustur. Yaşa ve aya göre oyuncak seçimi yapmak, çocukların zihinsel gelişimleri ve fiziksel gelişimleri açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle kritik yaşlardan biri olan 5 yaş için eğitici ve zekâ geliştirici oyuncaklar nasıl seçilmelidir?

Gelişigüzel satın alınan oyuncaklar çocukların hayal güçlerini ve gelişimlerini olumsuz etkileyebiliyorken, bilinçli alınan oyuncakların da çocukların gizli yeteneklerini ortaya çıkarttığı bir gerçektir. Bu nedenle ebeveynlerin 5 yaş çocuklarına oyuncak seçimi yaparken çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

Oyun ve oyuncaklar, çocukların kendi deneyimleri ile öğrenmelerini sağlayan en önemli araçlardan biridir. 14 yaşından küçük çocukların oyunlarını çeşitlendirmek için kullanılan oyuncaklar, çocuklara çeşitli becerileri kazandırır, kavramları öğretir, işbirliği ve paylaşma gibi sosyal becerilerinin gelişmesini sağlar.

5 Yaş Çocuklar İçin Alınabilecek Oyuncaklar

Bu yaş grubu fiziksel gelişimini destekleyecek oyun ve oyuncakları çok sevmektedir. Top oyunları ya da akrobatik oyunlar oynayabileceği oyuncaklar çok uygun olacaktır.

Okuma ve yazma etkinliklerine ilgi duyan 5 yaş grubuna, okuma yazmaya hazırlık çalışmaları için etkinlik kitapları alınması zekâ gelişimlerine katkı sağlayacaktır.

Harf, rakam ve alfabe oyunları gibi oyunlar da 5 yaş için uygun oyuncaklardır.

Parçalı bilmeceler ve yap-bozlar da bu yaş grubuna alınabilecek zekâ geliştirici oyuncaklardandır.

Resim eşleştirme ya da sıralama oyuncakları, örüntü kurmalarını destekleyici oyuncaklar da bu yaşa uygun oyuncaklardır.

5 yaş çocuklarına oyuncak seçimi yaparken destek tekerlekleri olan dört tekerlekli bisiklet, kum ve su oyuncakları da tercih edilebilir.

Oyuncak bebekler, oyuncak arabalar, kızak ve frizbi gibi oyuncaklar hem zekâ gelişimlerini destekleyecek hem de fiziksel gelişimlerine katkı sağlayacaktır.

Makas kullanmaya başlayan 5 yaş grubu çocuklarına makas kullanabileceği sanat faaliyetleri yaptırmak –özellikle maske yapımı- hem çocukları mutlu edecek hem de gelişimlerinin tüm alanları desteklenecektir.

Kesme dışında yapıştırma ya da boyama etkinlikleri de 5 yaş için uygun oyunlardır. Bu nedenle bu yaş grubu ile artık materyal çalışmaları yapılabilir ya da boyama kitabı alınabilir.

Erişkinleri taklit etmeye başlayan 5 yaş çocuklarına oyuncak seçimi yaparken, evcilik oyunlarında kullanabileceği oyuncaklar da seçmek çok önemlidir. Kız çocuklarına alınabilecek çay-kahve takımları ya da erkek çocuklarına alınabilecek tamir takımları, taklit oyunları ile yaratıcılıklarını geliştirmeye katkı sağlayacaktır.

5 Yaş Çocuklarına Oyuncak Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

5 yaş çocuklarına oyuncak seçimi yaparken, daha alt yaş gruplarına uygun oyuncakların alınması çocuğun ilgisinin azalmasına ve doğal olarak sıkılmasına neden olacaktır. Ya da tam tersi 5 yaş grubu çocuğa daha üst yaşların oynaması gereken oyuncakların alınması, çocukta başarısızlık duygusunu tetikleyecektir. Bu da çocukta özgüven eksikliğine neden olacaktır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR