Nasıl Bir Oyuncak Seçmeli?

Meraklı bekleyişiniz artık sona erdi... Bebeğiniz dünyaya geldi. Minicik elleri, doğduğu ilk günlerde hiç açılmayan gözleri ile sizin korumanıza o kadar muhtaç ki...
Onun fiziksel ve zihinsel gelişimi için en sağlıklı , en yararlı oyuncakları seçmek istiyorsunuz ama ne satın alacağınızı bilmiyorsunuz.
Tavsiyelerimizin size oyuncak seçiminde yardımcı olacağını düşünüyoruz. Sağdaki menü yardımıyla farklı yaşlar için bilgi edinebilir, kolayca doğru hediye için karar verebilirsiniz.

0 - 6 Ay
Doğumdan itibaren bebeğiniz dış dünya ile iletişime geçer ve çevresinde bulunan objeleri algılamaya başlar.

Bu dönemdeki bebekler, 1.ayın sonundan itibaren dünyayı keşfe başlarlar.Önce gözlerini bir objeye odaklarlar sonra o objeyi gözleri ile takip edebilir düzeye gelirler.
4.ayın sonunda kavrama yetenekleri iyice gelişmeye başlar.Yakınında olan her objeye dokunmak ve bu objeyi ağızlarına götürmek bebeklerin vazgeçilmezidir.Bu dönem, bebeklerin ezberleme yeteneklerinin geliştiği bir dönem olduğu için, işittikleri sesleri taklit etmek bu dönemde başlar.
Seçtiğiniz oyuncağın bebeğiniz için güvenli ve rahat olması her şeyden önemlidir. Yatağına asabileceğiniz dönenceler, uyurken karanlıktan korkmasını engelleyecek ışıklı peluşlar , yumuşak peluşlar, müzik kutuları, sesli çıngıraklar, yumuşak dokulu ısırabileceği oyuncakları bu dönem bebeklerine tavsiye edebiliriz.

6 – 12 Ay
Bebeğinizin yemek alışkanlıklarının değişmesi ile sosyal çevreyle olan ilişkisi de değişiyor.

6 aylık olan bebeğinizin anne sütü dışında başka besinlerle tanışmasının, bebeğinizin sosyal çevresinde olumlu etkiler yarattığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.Etrafındaki objeleri artık iyice tanımaya başlayan bebeğiniz, yemek sırasında size ummadığınız sürprizler yapabilir.
6-12 ay arasındaki bebekler, insanların ve neslerin kaybolup ortaya çıkması gibi oyunlara tepkilerini açıkça gösterebilirler.
Fırlatma, sürükleme, açıp kapama, düşürme bebeğinizin yeni keşifleridir.Bu dönemin başlarında bebeğiniz emeklemeye başlayacağı için öncesinde onu emeklemeye özendirecek hareketli oyuncaklar alabilirsiniz.Yürüme evresinde bebeğinizin ayakta durmasına ve yürümesine yardımcı olacak aktivite oyuncakları alınabilir.Ayrıca iç içe girebilen kuleler , el ve göz koordinasyonunu sağlayacak renkli oyuncaklar, bu dönem çocukların vazgeçilmezidir.

1 – 3 Yaş
Çocuğunuz yeni deneyimler yaşamaya hazırdır.Objeleri tanımaya, onları itip kendine doğru çekerek oyun oynamaya başlar.

1 yaş dönemi, bebeğin konuşmaya başlamasıyla birlikte, sosyalleştiği ve sürekli yeni kelimeler öğrendiği dönemdir. Hareket etmeye merakları gittikçe artmıştır.Onların bu ihtiyacını giderebileceği oyuncaklar seçebilirsiniz.
Yine bu yaşlarda bedenini daha iyi tanımaya başlarlar ve neler yapıp yapamayacaklarını keşfetmek isterler. Duydukları kelimeleri daha iyi telaffuz ederler, bu kelimeleri akıllarında tutarlar. Buna bağlı olarak işitsel dikkatleri doruk noktasındadır. Hiç yorulmadan tüm sesleri takip edebilirler.
1-3 yaş çocuklar telefon, bilgisayar gibi tuşlu, ses çıkaran cihazlara ilgi gösterirler. Çocuklara özel, sesli, ışıklı oyuncak telefonlar, tuşlu ses çıkaran oyuncaklar, çocuğunuzun yavaş yavaş konuşmaya başladığı bu dönemde iyi birer yol gösterici olacaktır.
2.yaşın sonuna doğru kendini herşeyi yapabilecek olan bir birey olarak gören çocuğunuz için basit düzenli blok yapım oyuncaklarını tavsiye edebiliriz.
3.yaşın sonunda resimlerini inceleyebilecekleri kitapların zihinsel gelişimleri için faydalı olduğunu düşünmekteyiz.

4 – 5 Yaş
Kağıt yırtma, kesme, oyun hamurlarına şekil verme ve boya kalemleriyle boyama yapma, bu yaşlarda çocuğun yaratıcılığını ve el becerilerini geliştirici en önemli faaliyetlerdendir. Bu oyunlar, çocukları yavaş yavaş yazı yazmaya hazırlar.

Bu dönemdeki çocuklar için en iyi hediye, boyama yapabileceği, şekil, desen yaratabileceği oyunlardır. Bu oyunlar, çocuğun yaratıcılığını ve hayal gücünü geliştirecektir. Çocukların bu dönemde sosyallikleri biraz daha artar ve paylaşmayı öğrenirler. Gözlem yapmaya ve ilgilendiği konuya odaklanıp sabırla çözmeye çalışırlar. Puzzle gibi sabır gerektiren oyunlarla oynayabilirler.
Kızlar, annelerini taklit eder ve bebekleriyle ilgilenmeye, oyuncak arabasında onları gezdirmeye ve yemek yedirmeye başlar. Tüm hayal gücünü oyuna sokarak anneleri gibi olmak ister.Model bebekler, bebek aksesuarları, hareketli bebekler kızlar için uygun oyuncaktır.
Erkekler de babaları gibi olmak ister ve risk almayı severler.Yeteneklerini ve hayal güçlerini ortaya koyarak en sevdikleri kahramanların figürleri, en güzel maceralara atılmalarını sağlar.

5 – 8 Yaş
Bu dönem çocuğun artık okula başladığı arkadaşlık ilişkilerinin daha fazla geliştiği bir dönemdir.Arkadaşlarıyla oynadığı her oyuncak çocuğun oyundan çok fazla zevk almasını sağlayacaktır.

5-8 yaş arası çocuklar, inanılmaz bir enerjiye sahiplerdir. Çocuğunuzun bitmek tükenmek bilmeyen bu enerjisini aktarabilecekleri spor oyunlarından seçebilirsiniz. Patenler, futbol, voleybol topları,atlama ipleri gibi.
Bu yaş grubuna müzik aletleri alınabilinir.Böylece çocuğunuzun müzik kulağı gelişecektir.
Süslü kızlara hiç tereddüt etmeden makyaj ve takı setlerinden hediye edebilirsiniz.

8-12 Yaş
Çocuk için artık akıl çağı bağlamıştır.Grup içinde fikir bildirmek ve fikrinin benimsenmesi hoşlarına gider.

Yeni macaralara atılma heyecanı yaşayan çocuklar bu hayallerini gerçekleştirmek için harçlıklarından para biriktirmeye başlarlar.Bu dönem çocuklar için sevdiği kahramanlara ait koleksiyon oyuncakları önerebiliriz.
Müziğe karşı ilgisi yoğun olan çocuklar için müzik aleti alabilirsiniz.Müzik, okul yorgunluğunu almak, çocuğunuzu rahatlatmak için çok faydalıdır.
Bilim ve deneylere merakı olan çocuklar için bilim grubunda ürün seçilebilir.
Dışa dönük çocuklar için çocuk grup oyunları favoridir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR